Máme toho spoustu :-)

Dobrovolnictví

20 pater, 126 běžců a běžkyní, bouřlivý dav fanoušků, bohatá tombola a rekordní výtěžek na dobrou věc. Naši zaměstnanci zdolávají nejvyšší pražskou budovu centrály Spořitelny každý rok. A každý rok přispívají potřebným.
 
Dobrovolnictví může mít spoustu podob, stejně jako dárcovství. Tentokrát běžci a jejich fanoušci pomáhali nevidomé Verunce, která bojuje s epilepsií a dalšími vážnými nemocemi. Na místě se v hotovosti nebo prostřednictvím aplikace Friends 24 vybralo 30 tisíc korun, které Spořitelna zdvojnásobila. Na léčbu Verunky tak putovalo skvělých 60 tisíc korun, které ji zajistily hned dva pobyty ve specializovaných lázních.

Každý zaměstnanec Finanční skupiny České spořitelny může využít dva dny pro charitu, během kterých mu zůstává mzda v plné výši. Ročně tak věnujeme zhruba dva tisíce dnů na dobrou věc. Naši dobrovolníci doprovázejí seniory k lékařům a na úřady, čtou jim, organizují akce pro děti z dětských domovů, pomáhají v útulcích pro zvířata, natírají lavičky v parku... A také věnují neziskovkám své know how - učí je fundraisingu, programují jejich databáze klientů, předávají jim své manažerské zkušenosti.

 

Dobrovolnictví

Jednou vyrazila díky firemnímu dnu pro charitu dobrovolničit do Thomayerovy nemocnice a zjistila, že jí pomoc druhým naplňuje a odchází s dobrou náladou. Spojená je Lenka Štraubová ale zejména se Sdružením Neratov. Jak malou vísku v Orlických horách objevila?

“Neratov si mě našel vlastně sám. Před pár lety jsme jeli s rodinou na velikonoční výlet do podhorské vesnice na konci světa, kde nás zajímal rekonstruovaný kostel se skleněnou střechou,” popisuje začátky Lenka. “Propadla jsem kouzlu tohoto místa, a když jsem zjistila, že zde funguje chráněné bydlení a chráněné dílny pro lidi s mentálním postižením, rozhodla jsem se pomáhat i tady.  

Díky Lence získalo Sdružení Neratov zaměstnanecký grant, organizace se poté stala také jedním z partnerů Nadace České spořitelny a doma má již tři sošky Ceny Floccus.

Každý zaměstnanec Finanční skupiny České spořitelny může využít dva dny pro charitu, během kterých mu zůstává mzda v plné výši. A jaký byl rok 2016 v dobrovolnictví v číslech?

  • 2063 dobrovolnických akcí
  • 3048 hodin pomáhali dobrovolníci s údržbou ZOO v Praze
  • nejčastěji chodí do kojeneckého ústavu - 164 dobrovolníků bylo v kojeneckém ústavu Dětského centra při Thomayerově nemocnici 
  • 1384 hodin strávili aktivitami se seniory
     

Jaký byl rok 2016 v podání Lenky?
Pomáhat v Neratově má smysl. Tento pocit ve mně sílí po celou dobu naší spolupráce, a to už je sedm let. Ocenila jsem, že i odborná porota Ceny Floccus Nadace České spořitelny měla stejný názor a udělila v roce 2016 cenu Mons. Josefu Suchárovi, zakladateli Sdružení Neratov.
Jsem ráda, že i kolegové mají stejný názor a hlasovali pro můj neratovský projekt, který byl zaměřen na nákup pracovních pomůcek, oděvů a obuvi zaměstnancům chráněných dílen v Neratově, v rámci Grantovém programu. Získali jsme báječných 100 000 Kč a už se moc těším na vyhodnocení projektu, kde budou fotky z módní přehlídky – kuchařky v kvalitních zástěrách, pradlenky v neklouzavé obuvi, zahradníci v zateplených montérkách. Pomůžeme nejen splnit požadavky na bezpečnost práce, ale uděláme i radost pracovníkům chráněných dílen, kteří si své práce váží a radují se z každé maličkosti.
Těší mě, že se mohu podílet na největší události roku - na srpnové pouti. Na víkend se stávám dobrovolníkem - prodavačkou ve stánku s regionálními výrobky. Naše jablíčka, švestky, med i škvarky jdou na odbyt, bolí mě nohy, ale duši mám v peří z té upřímné radosti a lidskosti kolem sebe.

Jsem hrdá na to, že neratovské sdružení se chová zodpovědně jako sociální firma, která nespoléhá jen na granty a dotace, ale svými aktivitami si dokáže na sebe i vydělat. Není se co divit, že na podzim jsem byla požádána, zda bychom nemohli do Neratova poskytnout počítačku peněz z některé zrušené pobočky. Ve spolupráci s kolegyněmi z odboru majetku jsme tuto žádost vyřídili a v naší bývalé počítačce již šustí bankovky z prodeje neratovského masa, tržby z rekonstruované restaurace, chráněné dílny Kopeček nebo ze zahradnictví.
Ráda se o své zkušenosti podělím. Bylo mi potěšením pomoci radou kolegovi z Brna, který je dobrovolníkem v neziskové organizaci Vrátka v Třebíči. K městu Třebíč a k Vrátkům mám osobní vztah. Grant se loni moc nevydařil, ale paní Palátová, zakladatelka Vrátek, získala Cenu Floccus. Pomáhat má smysl.

 

Dobrovolnictví

Sdílíme naše odborné zkušenosti, ale nebojíme se zašpinit si ruce manuální práci. Jako jednotlivci nebo i celé týmy vyrážíme do neziskových organizace pomáhat pro bono.

Blízké setkání s lidmi, kteří se věnují opuštěným zdravým i postiženým dětem, jejich lidský přístup a snaha poskytovat jim vše, co je v jejich silách, bez ohledu na nízké ohodnocení, včetně organizování dobrovolnických dnů, nad rámec jejich práce, inspiruje a motivuje - každodenně by si měl člověk připomínat, že stres v naší práci je skutečně nadbytečný.” Dobrovolnice Kojeneckého ústavu - Dětské centrum při FTN

Děkujeme za ulehčení práce některým pracovníkům alespoň na jeden den. Ale hlavně možnost získání trvalého dobrovolníka. Byli jsme moc spokojeni a dostali jsme i pozitivní zpětnou vazbu od navštívených seniorů.” Domov pro seniory Kamenec

V roce 2015 jsme neziskovkám věnovali 2 067 pracovních dní - 16 536 hodin naší práce, která pomohla tam, kde je potřeba. Pomáhali jsme ve 147 organizacích. Nejčastěji pomáháme v organizacích zaměřených na životní prostředí, ekologii a zvířata. Nejvíce vyrážíme do organizací v červnu, říjnu a listopadu, při pohledu na dny převazuje pátek a středa. Nejvytíženější měsíce byly červen, říjen a listopad. Naši zaměstnanci mohou každý rok využít dva dny, které věnují neziskovým organizacím.

Manažeři pro dobrou věc 

„Z pár dní, které jsem v Palatě strávila, jsem si odnesla pár zážitků, na které asi nikdy nezapomenu. Svoji základnu jsem měla v pracovně manažerky Marty Dzúrové. Přes den se u ní dveře a telefonáty jen netrhly, přesto když za ní přišel klient, paní Dzúrová se proměnila ve starostlivou vstřícnou matku, která nedá najevo, že má spoustu práce a ráda si klienta vyslechne. ‘Podruhé by za mnou už nepřišel, kdyby věděl, že ruší,’ byla její slova. Co jsem vlastně těch pár dní dělala? Asi nejvíce času jsem strávila u počítače - ukazovala jsem např. některé funkce Microsoft Office, založila pojem Palata na Wikipedii a předvedla, jak se stahuje hudba (pro klienty na taneční hodiny) a sepsala návody.” Anna Dvořáková, portfolio manažerka, která pomáhala v Palatě.

Na týden opustit bankovní prostředí a své zkušenosti předat některé
z neziskových organizací umožňuje program Manažeři pro dobrou věc. V roce 2015 se do něj zapojilo na 8 manažerů z různých oblastí FSČS.

Jiří Hájek, zástupce ředitele úseku Large Corporates se zúčastnil programu v naší partnerské Charitě ČR. „Spolupráce s Jiřím Hájkem, byť krátká, byla velmi podnětná a milá. Sršel energií a nápady, které nám do budoucna ulehčí a zefektivní naši práci, navíc dokázal své zkušenosti srozumitelně předávat. Jiří zkrátka předčil naše očekávání a byl pro nás velkým přínosem. Velmi ráda s ním zůstanu i nadále v kontaktu a budu vděčná za jeho rady i mimo rámec projektu Manažeři pro dobrou věc,” zhodnotila Jana Kolorosová z Charita ČR.

Created by studio loudmark