Máme toho spoustu :-)

Finanční gramotnost

Umět se vyznat v penězích je důležité pro každého, proto finanční gramotnost nepodceňujeme a přibližujeme ji dětem už od školních tříd. Prostřednictvím řady projektů a aktivit pomáháme malým i dospívajícím proniknout do tajů finanční světa tak, aby v dospělosti jejich finance byly zdravé.

Abeceda peněz
Věříme, že je důležité vést naší společnost k prosperitě a pomáhat orientovat se ve světě financí. A začínáme u nejmenších. V programu Abeceda peněz žáky čtvrtých a pátých tříd praktickým způsobem seznamujeme se světem financí, děti si navíc samy vyzkouší podnikání na vlastní kůži. Často poprvé mají v ruce peníze, samy nakupují, rozhodují, co a jak se bude vyrábět a prodávat, co pak udělají s výdělkem. Pojmy jako půjčka, cenotvorba, zisk se neučí memorováním, ale zažívají je. Projekt jsme po pilotu na třech školách na jaře 2017 spustili naplno od září 2017. Do konce roku děti v našich pobočkách uspořádaly 22 jarmarků, vydělaly si více než 350 tisíc korun, díky kterým si plní své sny a pomáhají potřebným.

Jak se točí peníze
Již podruhé jsme do Česka přivezli expozici Jak se točí PENÍZE, která nenásilným a interaktivním způsobem vede děti od osmi let k zodpovědnému hospodaření s penězi. Poprvé ji návštěvníci viděli před třemi lety v Praze, podruhé to byla Plzeň. Od října 2017 do dubna 2018 si jí užilo více než 12 tisíc dětí i dospělých.
Výstava je jednou velkou hrou. Na jejím začátku dostanou děti malý (virtuální) kapitál na spořící kartě. Dále prochází výstavou, během níž se seznamují blíže s financemi, různě pracují a vydělávají peníze, které mohou použít na volnočasové aktivity, měnit za produkty, spořit nebo darovat. Ambasadorem celého projektu se stal známý youtuber KOVY. Expozice vychází z projektu Erste Financial Life Park, který lze najít ve vídeňském kampusu Skupiny Erste.

Škála našich aktivit ve finanční gramotnosti je široká. Dlouhodobě podporujeme deskovou hru Finanční svoboda, která je určena žákům 8. tříd základních škol a jejich učitelům. Během hry prožijí žáci 30 let života a naučí se, jak správně hospodařit s penězi. Současně se snažíme předat pedagogům vyučujícím finanční gramotnost unikátní a osvědčené know-how, aby měli jednoduchý vzor pro využití metodických pomůcek k výuce studentů i bez následující účasti externích lektorů.

Unikátní kombinaci tradiční tiskoviny a moderní digitální verze přinášejí Školní atlasy Dnešní finanční svět. Jsou určeny pro výuku v základních školách, víceletých gymnáziích i na středních školách a vycházejí vstříc poptávce po výukových materiálech na podporu finanční gramotnosti.

V roce 2016 jsme se společně s Brunem vydali na Tajuplnou cestu po Londýně. Čekala na nás řada nástrah, zábavy a zároveň nové znalosti finanční gramotnosti. Tajuplná cesta přiblížila online formou finanční svět téměř 9 000 hráčů. Při propagaci hry jsme se rozhodli dospívající generaci zaujmout netradičním způsobem. Oslovili jsme předního českého youtubera Vidraila a nechali mu volnou ruku, aby natočil video o financích.

Facebook Pomáháme dobrým myšlenkám

Lenka se přihlásila do prvního ročníku ambasadorů univerzit a hned nám dokázala, že má smysl studentům dávat praxi a vést je už během studia k výkonům a výstupu z komfortní zóny.

Studentka Univerzity Hradec Králové (UHK), oboru Informační management, mezi ambasadory přišla už se zkušeností zpracování praktického projektu Gamifikace úvěrů. Od kolegů z marketingu dostala za úkol prozkoumat, jak studenti UHK vnímají Spořitelnu a její pobočku na univerzitě.

Po získání více než 200 odpovědí od studentů všech fakult, Lenka výsledky vyhodnotila a za marketingem šla i s konkrétními návrhy na zlepšení, během prezentace před zadavateli si tedy vyzkoušela, jaké to je přednést výsledky své práce, ale i jak si obhájit své nápady.

Následně se Lenka přihlásila do Ambasadorského programu. Během stáže projevila zájem také o chod poboček, jak to tam celé funguje a v čem ta práce spočívá. Díky dvěma dnům strávených ve dvou pobočkách v Hradci to zjistila. Proniknutí do fungování banky ji oslovilo natolik, že nyní zjišťuje, jaké pozice nabízí ČS absolventům a co vše může udělat proto, aby se stala naším zaměstnancem.  

Jaký byl rok 2016 v číslech?

 • 6 partnerských univerzit
 • 35 uskutečněných přednášek a workshopů
 • 8 vypracovaných reálných projektů
 • 1 Inovační den
 • 30 akcí na univerzitách i pro veřejnost nejenom vzdělávacího charakteru
 • 16 konzultací bakalářských a diplomových prací
 • 4 partnerské akce TEDxPrague


A jak stáž hodnotí Lenka?

V průběhu stáže jsem si vyzkoušela plno činností. Některé úkoly jsem zpracovávala samostatně, takže jsem měla zodpovědnost za jejich včasné dokončení. Na jiných jsme pracovali ve skupině. Vyzkoušela jsem si roli leadera týmu a zkusila motivovat ostatní k práci. Dále jsem se účastnila schůzek a setkala se se zajímavými lidmi. Zdokonalila jsem se v komunikaci, pronikla do světa Google aplikací a hlavně bankovního sektoru, který mě zajímá. Jsem velmi ráda, že jsem nahlédnout pod pokličku práce v pobočkách České spořitelny.

Dozvěděla jsem se, co vše tato banka svým klientům nabízí, jaké jsou nejnovější aplikace v oblasti bankovnictví a co vše musí umět zaměstnanci pobočky. Velice mě zaujal absolventský program. Myslím, že je to výborný start pro čerstvé absolventy a doufám, že i já budu moci být v budoucnosti jeho součástí.

Fandíme mladým a nadaným lidem, kteří mají jasnou vizi a chtějí přijít s něčím novým a neotřelým. Aktuality sledujte na našem facebooku Pomáhame dobrým myšlenkám.

 

Future Minds

Netradiční, za to inovativní nápady přicházejí od mladých lidí. Studenty v jejich rozvoji a podnikatelském úsilí dlouhodobě podporujeme a pomáháme růst dobrým myšlenkám.

Fandíme mladým a nadaným lidem, kteří mají jasnou vizi a chtějí přijít s něčím novým a neotřelým. Naše spolupráce s vysokými školami každým rokem roste a propojení studentů a zaměstnanců se ukázala jako skvělá příležitost k přiblížení mladým lidem praxi. Mnohé ze spolupráce si odnášejí i samotní zaměstnanci.

Podnikatelská centra pro studenty

Podnikatelské inkubátory a akcelerátory poskytují studentům skvělé zázemí pro rozjezd vlastního podnikání, setkávání s inspirativními osobnostmi a především jsou často cestou ke splnění jejich snů. Ti, kteří chtějí získat nejprve zkušenosti s vedením projektů nebo se obohatit o zkušenost s korporátním prostředím, se mohou zapojit do řešení našich praktických projektů.

Podílíme se na akcelerátorech:

 • InovaJET (ČVUT)
 • Point One (ČZU)
 • UHK (zpracování praktických projektů)
 • xPORT (VŠE)

 

„Jsem rád, že Spořitelna vymýšlí stále nové projekty a snaží se vystoupit z povědomí lidí jako stereotypní a tradiční banka, ale chtějí také přicházet s něčím novým a stále ukazovat, že jsou banka číslo jedna v ČR,” řekl student UHK.

Podporujeme i studentské nápady, proto jsme partnerem soutěže Byznys trefa, Innoversity, Podnikavá hlava i Rozjezdy roku. Šíříme myšlenky hodné sdílení a v roce 2015 jsme byli partnery TEDxPrague a jeho vysílání jsme zprostředkovali na piazzetě Národního divadla.

Umíme se postarat o start-upy po všech stránkách. Jako jediná banka na trhu nabízíme program švýcarsko-české spolupráce INOSTART. Nabízíme nejen finanční zajištění, ale také komplexní odborné poradenství.

Jdeme s dobou a založili jsme Future Minds, Facebook skupinu pro mladé, kde získají informace o bankovnictví, rozhovory se zaměstnanci ČS, soutěže, pozvánky na akce a workshopy, pracovní příležitosti.

Created by studio loudmark