Máme toho spoustu :-)

Inkubátory

"Impact First má obrovskou zásluhu na tom, že jsme dokázali smazat naši půlmilionovou ztrátu z loňského roku a už teď víme, že v Pekárně na plechu jsme ziskoví. V akcelerátoru jsem se naučili cenotvorbě, zlepšili jsem se v organizaci práce, ve strategickém myšlení, “ říká Iva Laštovicová, spoluzakladatelka sociálního podniku, který vyhrál v jednom z běhů roku 2017 našeho inkubátoru Impact First.

“Díky účasti v akcelerátoru jsme mnohem sebevědomější a  vím, že náš byznys stojí na stabilních základech. Upřímně jsme nečekaly, že vyhrajeme, a o to víc si výhry vážíme. Peníze chceme využít především na rozvoj marketingu a poradenství v rámci organizace práce,”  doplňuje Iva Laštovicová.
Aby neziskové organizace a sociální podniky byly finančně udržitelné, nabízí jim naše nadace rozvojové programy, v nichž ověřuje jejich byznys plán, a také je připravuje, jak správně získat peníze pro svou činnost. Právě proto aby jejich podnikatelský plán byl dlouhodobě udržitelný a stál na pevných základech, vypisuje pro ně nadace v programu Impact First dva až tři akcelerační běhy ročně. Celkem tak pomohla nastartovat se už 35 projektům včetně Pekárny na plechu sociálního podniku Pferda.
Aby nemusely spoléhat pouze na granty a dotace, učí je diverzifikovat své zdroje ve 2. ročníku fundraisingové akademie FRIN. Několikaměsíční akademii absolvovalo celkem již 19 organizací; v roce 2017 se přihlásilo 20 zájemců, z nichž k akceleraci postoupilo 9.
Myslíme i na mladé s cílem měnit svět kolem sebe k lepšímu a studentským projektům se sociálním přesahem radí v soutěži Social Impact Award, jíž je partnerem. V letošním ročníku se jich přihlásilo 41, z nichž do akcelerátoru postoupilo 10 a ocenění získalo 5 z nich.

A právě pro mladé, kteří by rádi nastartovali své podnikání, fungují podnikatelské inkubátory i na univerzitách a my jsme jejich partnery. Podnikaví studenti se tak mohou opřít o inkubátory xPORT na VŠE, Point One na ČZU a ICUK na UJEP. Inspirovat se mohou také naší minisérii podcastů pro ty, kdo uvažují o vlastním start-upu.

Internetová hra

Dospívající generaci jsme se rozhodli netradičním způsobem zaujmout pro finanční gramotnost. Oslovili jsme youtubera Vidraila a nechali mu volnou ruku, aby natočil video o financích. Výsledek můžete vidět ve vlogu.

Na jaře 2016 jsme spustili online hru s prvky finanční gramotnosti Tajuplná cesta. Během sedmi dní po zveřejnění videa vzrostl počet hráčů hry o 108 % a zhlédlo ho přes sto tisíc lidí. V téměř 900 komentářích videa mladí diskutují o tom, že nejčastěji utrácejí za jídlo a “blbosti” a že se chystají na brigádu.

Finanční gramotnost dlouhodobě podporujeme také prostřednictvím interaktivní deskové hry Finanční svoboda. Kolik stojí bydlení Korunkových? Kolik utrácejí za jídlo Chudíkovi? Na kolik přijde Mizinovy jejich čtyřnohý miláček? To vše zjistili studenti na Mistrovství ČR v deskové hře Finanční svoboda.

Na 126 studentů z 23 základních a středních škol z celé České republiky se v červnu utkali v deskové hře v Praze. Některým se za dvě hodiny podaří nashromáždit i 10 milionů korun, jiní skončí v bankrotu. Mistrovství pořádáme společně se vzdělávací společností KFP.

Inspektor v nesnázích

Sdílení informací je klíčem k dobré spolupráci. Napříč nejenom českého bankovního trhu spolupracujeme s řadou organizací a institucí.

Nepodceňujeme spolupráci na poli CSR s dalšími organizacemi. Podíleli jsme se s Českou bankovní asociací (ČBA) na přípravě vzdělávacího seriálu Inspektor v nesnázích. Také jsme se zapojili do projektu ČBA pod názvem Bankéři jdou do škol, v rámci něhož místopředseda představenstva ČS Wolfgang Schopf debatoval se studenty na toto téma. Připravil si speciální vyučovací hodinu, ve které kladl důraz na téma digitálních technologií, bezpečného chování v online prostředí a budoucnost bankovnictví.

„Bylo velmi zajímavé a obohacující nejen představit studentům problematiku bankovnictví, ale také vyslechnout si jejich pohled na banky či otázky související s bezpečným zacházením s internetovým bankovnictvím. Jsou to právě mladí lidé, kteří budou podstatně ovlivňovat další trendy a vývoj i v sektoru bankovnictví. Považujeme proto za zásadní již nyní se studenty hovořit a seznamovat se s jejich názory,“ zdůraznil Wolfgang po své přednášce. Celkem se projektu zúčastnilo 36 vrcholných představitelů bank z finančních společností, kteří navštívili školy v 15 městech po celé republice.

Spolupracujeme i s Business Leaders Forum a členství v této platformě nám umožňuje sdílet a šířit témata spojená se společenskou odpovědností firem. Také se podílíme na každoroční iniciativě British Chamber of Commerce (BCC) na podporu znevýhodněných studentů pocházejících převážně z romských rodin, kde představujeme své absolventské a studentské programy a stáže.

Pravidelně se účastníme CSR Committee Americké obchodní komory. Spolu s ostatními partnery řešíme aktuální témata CSR v korporacích a sdílíme vzájemně zkušenosti. V minulém roce jsme se například společně venovali tématu zavedení povinného reportingu CSR pro velké společnosti a diskutovali toto téma i se státní správou. Z pozice členů komise máme možnost každoročně nominovat na cenu AmCham Wings Award osobnosti, které dlouhodobě přispívají k pozitivním změnám ve společnosti. V roce 2016 tak získal cenu ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal. Činnost této poradny podporujeme již od jejího vzniku.

Created by studio loudmark