Máme toho spoustu :-)

Jak se točí peníze

Kdyby byly bohaté, věnovaly by děti peníze potřebným. Alespoň ty, které chodí na 13. základní školu v Plzni a v úterý 4. října 2017 zahajovaly expozici Jak se točí peníze v Plzni. Výstava hravou formou provádí (nejen) děti světem financí a žáci plzeňské školy byli mezi prvními, kdo si ji mohli užít.

Spíše než o výstavu jde o hru. Při vstupu děti dostanou svoji osobní spořicí kartu, na kterou se jim načte malý virtuální kapitál. Tyto peníze pak používají na různých stanovištích výstavy a během hry se seznamují s důležitými situacemi souvisejícími s penězi. Ty můžou na jednotlivých místech vydělávat, měnit, spořit, investovat či darovat na prospěšnou věc. Na multimediálních kvízových stanicích si děti zase ověří své nově nabyté znalosti.
Expozice je určena žákům prvního stupně a je putovní. Vznikla z podnětu Skupiny Erste a je součástí programu Erste Financial Life Park. Vytvořiloji dětské muzeum ZOOM ve Vídni ve spolupráci s dětským muzeem FRida&freD v Grazu. Po těchto dvou rakouských městech výstava putovala například na Slovensko, do Rumunska a Srbska. K vidění byla i v Praze, od června 2013 do března 2014 si ji užilo více než 31 tisíc návštěvníků.
V Plzni mohly děti i dospělí výstavu navštívit v prostoru DEPO2015 od 4. října 2017 do 18. dubna 2018, učinilo tak více než 12 tisíc lidí. Ambasadorem celého projektu se stal známý youtuber KOVY.

Více také v našem Blogu dobrých věcí, kde najdete i jména výherců doprovodné soutěže.

 

Jednota v odpovědnosti

Jsme velká finanční skupina s řadou dceřinek. V odpovědnosti ke společnosti jsme jeden tým a společně podporujeme dobré věci.

K odpovědnému a trvale udržitelnému jednání se hlásíme jako celá Finanční skupina České spořitelna. Česká spořitelna i dceřiné společnosti, které do skupiny patří, se na odpovědném postoji podílejí.

Vedle abecedy dobrých věcí mají dceřiné společnosti České spořitelny své vlastní projekty:

Erste Asset Management
V Erste Asset Management máme ve své nabídce fondy, které mají ve svém portfoliu investice s důrazem na ekologické, sociální a etické podnikání splňující charakteristiku "Social Responsible Investment", a to konkrétně fondy Erste Responsible Stock America a Erste Responsible Stock Global CZK.

Erste Grantika Advisory
Ve společnosti Erste Grantika Advisory pijeme fairtradovou kávu Fair Café. Snažíme se tímto rozhodnutím uvědoměle podpořit dvě znevýhodněné skupiny lidí: pěstitele kávy v zemích Afriky a Latinské Ameriky a zároveň Obchod NaZemi, který funguje jako sociální podnik. Zisk využívá nevládní nezisková organizace NaZemi ke kofinancování svých aktivit směřujících k hájení důstojných pracovních podmínek ve světě. NaZemi prosazuje globální rozvojové vzdělávání, zasazuje se o zodpovědnost firem v oblasti jejich dodavatelského řetězce a propaguje fair trade jako účinnou podporu chudých pěstitelů a řemeslníků ze zemí globálního Jihu.

Káva je obchodovaná v rámci systému Fairtrade dle pravidel Fairtrade International. Produkce je šetrnější k životnímu prostředí, pěstitelé za ni dostávají spravedlivě zaplaceno, jejich děti mohou prožívat dětství a chodit do školy, pěstitelé využívají sociálního příplatku pro různé sociální a vzdělávací projekty. Fair trade je účinným nástrojem rozvojové spolupráce a přitom je jeho podpora jednoduchá a příjemná. Volba kávy má zásadní vliv na životy pěstitelů v zemích globálního Jihu.

Fair Café je na míru šitá prvotřídní směs arabiky z Guatemaly a středního Mexika a robusty z Tanzánie. Káva se vyznačuje plnou a vyváženou chutí se střední kyselostí. Pražírna Mocca d´Or z nizozemského Zwolle dbá na středně silné pražení, které kávě dává lahodné aroma.

Česká spořitelna - Penzijní společnost
Podíleli jsme se na pořádání Seniorské míle spolku Život 90, tedy závodu v běhu pro seniory, anebo vánoční projížďky Prahou autobusem pro osamělé a handikepované seniory a zorganizovali jsme pro klub Ž90 výrobu adventních věnců.

Chtěla bych Vám poděkovat za krásný adventní věnec, který jsem si mohla vytvořit v Životě 90. Byl to pro mne nezapomenutelný předvánoční zážitek, a i když vím, že do Vánoc je ještě čas, svůj krásný věnec mám již vystavený a kdykoli jdu kolem něho, nezapomenu se podívat. Vaši pomocníci byli velmi milí, ochotní, pomáhali nám a rádi poradili všem. Ještě jednou Vám za všechno děkuji a přeji Všem, kdo pomáhal při organizaci této akce, hezké Vánoce a hodně zdraví do nového roku 2016,“ uvedla paní Miroslava, klientka Života 90.

Také jsme funkční vyřazenou techniku předali jako sponzorský dar Dětskému domovu Kašperské hory.

Stavební spořitelna České spořitelny
Stavební spořitelna České spořitelny si je plně vědoma své společenské odpovědnosti. Proto se snaží své poselství "Financujeme lepší bydlení pro každého" naplňovat také v oblasti svých charitativních aktivit, spojených především s podporou bydlení.

Hlavně se zaměřuje na spolupráci se zapsaným ústavem Portus Praha, který pomáhá mentálně handicapovaným občanům. Těžištěm spolupráce je finanční podpora známé benefiční kampaně a benefiční aukce výtvarných děl Akce cihla, jejichž prostřednictvím Portus získává prostředky na financování svých aktivit. Mnoho let pomáhá také přímou účastí zaměstnanců v chráněném bydlení ve Slapech (práce na zahradě, úklid v domě, apod).

Stavební spořitelna České spořitelny v roce 2015 pokračovala v podpoře domova Sue Ryder. Je to nezisková organizace, která od roku 1998 pečuje o seniory a nabízí řešení v různých životních situacích – od pomoci v domácnosti až po důstojnou paliativní péči. Hlavní pomoc SSČS spočívá v organizaci sběru nepotřebných, avšak pro někoho užitečných věci, které pak Sue Ryder prodává ve svých obchůdcích.

Buřinka je i partnerem Poradny při finanční tísni, tuto společnost finančně podporuje od jejího vzniku. Poradna se zabývá dluhovým poradenstvím a zlepšováním finanční gramotnosti, bezplatně pomáhá osobám v tíživé finanční situaci řešit jejich dluhy.

Erste Leasing
Společnost přispěla na nákup invalidního vozíku, bionické protézy a kompenzačních pomůcek pro děti s handicapem 15 tis. Kč

Jednota v odpovědnosti

Praha patří mezi desítku nejkrásnějších hlavních měst. A když se blíží Vánoce, mnozí v ní nacházejí ještě větší zalíbení. I proto se Česká spořitelna - Penzijní společnost zapojuje do vánoční projížďky pro osamělé seniory a pronajímá tři nízkoprahové autobusy.

Ze 30 různých míst vyrazilo na 600 seniorů na projížďku vánoční Prahou. Kam konkrétně který autobus zamíří, to si rozhodne sama posádka. Senioři si společně se stovkou dobrovolníků prohlédnou kostely, betlémy a vánoční trhy. Letos se koná již 25. ročník akce.

ČS Penzijní společnost a její dobrovolníci se během roku účastní řady akcí. Pomohli vyrábět adventní věnce a v polovině prosince společně zdobili vánoční perníčky. Stali se partnerem Seniorské míle, sportovní akce spolku Život 90, která propojuje generace, anebo si u tohoto spolku pomáhajícímu seniorům pronajali divadelní představení pro své klienty.

Cihlou k pomoci
I další naše dceřiné společnosti jsou aktivní v pomoci potřebným. Stavební spořitelna České spořitelny (tzv. Buřinka) podporuje neziskovou organizaci Portus Praha, který pomáhá mentálně handicapovaným občanům. Těžištěm spolupráce je finanční podpora známé benefiční kampaně a benefiční aukce výtvarných děl Akce cihla, jejichž prostřednictvím Portus získává prostředky na financování svých aktivit. Mnoho jejich kolegů pomáhá v chráněném bydlení organizace ve Slapech - připojí se k práci na zahradě, uklízí v domě apod.

Buřinka také organizuje sběr nepotřebných, avšak pro někoho užitečných věcí, které pak organizace Sue Ryder, jež poskytuje služby seniorům, prodává ve svých obchůdcích.

A tím nekončí. V  roce 2016 navázali spolupráci s chráněnou dílnou A MANO, od níž odkupují ručně vyrobené ozdobné a užitné výrobky z keramiky. Chráněné pracoviště pomáhá lidem s mentálním nebo kombinovaným postižením se plně socializovat, a tím se uplatnit na otevřeném trhu práce.

Grantika nabízí fairtradovou kávu
Naše dceřinka Erste Grantika Advisory využívá ve svém provozu kávu Fair Café. Produkce je šetrnější k životnímu prostředí, pěstitelé za ni dostávají spravedlivě zaplaceno, jejich děti mohou prožívat dětství a chodit do školy, pěstitelé využívají sociálního příplatku pro různé sociální a vzdělávací projekty. Fair trade je mezinárodně uznávaným účinným nástrojem rozvojové spolupráce.

Kávu odebírá od sociálního podniku Obchod NaZemi. Podnik založila jako jediný vlastník nevládní nezisková organizace NaZemi, která prosazuje globální rozvojové vzdělávání, zasazuje se o zodpovědnost firem v oblasti jejich dodavatelského řetězce a propaguje fair trade jako účinnou podporu chudých pěstitelů a řemeslníků ze zemí globálního Jihu.

 

Created by studio loudmark