Máme toho spoustu :-)

Nadace

Pomáhání máme doslova v genech. Už před téměř 200 lety byly z iniciativy spořitelen stavěny ve městech nejen vodovody a kanalizace, ale například také domovy pro seniory a školy – zkrátka podporovali jsme počiny, které vedly k rozvoji místní komunity a pomoci potřebným. A pokračujeme v tom dodnes. Prostřednictvím našich nadací pomáháme nejen lidem na okraji společnosti, ale zlepšujeme také vzdělávání a rozvíjíme sociální podnikání.

V roce 2002 jsme založili Nadaci České spořitelny, která se věnuje podpoře sociálního podnikání a pomoci lidem na okraji společnosti. O deset let později k ní přibyla s jměním z nevyzvednutých peněz z anonymních vkladních knížek Nadace Depositum Bonum, zaměřující se vzdělávání. V květnu 2017 se obě nadace propojily v rovině personální a řídící, mají jednoho ředitele, jednotnou a dozorčí správní radu. V lednu 2018 jsme nadace propojili ještě úžeji, od té doby fungují pod jednou značkou jako Nadace České spořitelny. Vytvořili jsme tak největší bankovní nadaci u nás, která je připravena  investovat do rozvoje občanské společnosti zhruba 60 mil. Kč ročně.

Vybrané projekty:
Cena Floccus - nalistujte si v naší Abecedě dobrých věcí více informací o ceně udílené za odvahu, jejímž symbolem jsou křehká pápěří pampelišek.
Elixír do škol je vlajkový projekt značky Nadace Depositum Bonum, jehož smyslem je podpořit výuku nejen technických a přírodovědných oborů na ZŠ a SŠ. Pedagogům pomáhá nejen zkvalitňovat výuku, zejména fyziky, ale vytváří komunitu motivovaných učitelů. Disponuje sítí 22 regionálních center napříč republikou. Od ledna 2018 funguje jako samostatná organizace, Elixír do škol, zapsaný ústav.
Grantový program - nalistujte si v naší Abecedě dobrých věcí více informací o malých grantech pro neziskovky, o kterých rozhodují zaměstnanci a klienti naší banky. 
Inkubátory - nalistujte si v naší Abecedě dobrých věcí více informací o inkubátorech a dalších urychlovačích byznysu pro neziskovky i studenty.
Matematiku podle prof. Hejného a H-mat, o.p.s. podporujeme od jejího samotného vzniku. Svými příspěvky jsme například umožnili vyškolení a další rozvoj lektorů, kteří odlektorovali již přes 900 seminářů, letních škol a konferencí. Vzdělávacích aktivit se zúčastnilo přes 10 000 především učitelů.
Učitel naživo je  770 hodinový výcvik pro budoucí učitele. S týmem expertů jsme jej pod značkou Nadace Depositum Bonum postavili na rozvoji osobnosti, kvalitních vztazích, roli učitele jako průvodce a na dlouhodobé praxi ve školách. Ročník kopíruje školní rok, v červnu 2017 jsme tak ukončili ten pilotní a v září 2017 spustili první řádný. Od ledna 2018 projekt funguje jako samostatná organizace, Učitel naživo, zapsaný ústav. 
 

Nebezpečí internetu

Co uděláte, když najdete na zemi flashku? Máte radost, protože už delší dobu si chcete koupit novou, svou jste totiž ztratili. V klidu si doma zapnete počítač a připojíte flashku. Chyba! Proč toto nedělat, vysvětlovali naši kolegové na univerzitní akci Noc vědců.

Poslední zářijový den se na Univerzitě Hradec Králové (UHK), která je naší partnerskou univerzitou, uskutečnila další Noc vědců, tentokrát na téma Bezpečnost. Neváhali jsme a pozvali naše bezpečnostní experty, kteří měli připraven kvíz, během něhož si účastníci mohli otestovat své znalosti ze sociálního inženýrství.

V areálu univerzity jsme rozházeli také několik flash disků a testovali jsme tak, co s nimi nálezci udělají. Pokud by si ji nechali a dali je do svého počítače, objevilo se jim varování, ať to příště už nedělají, protože může dojít k zavirování počítače či ztrátě dat. Pro mladší účastníky byl připraven hod (plyšovým) virem do antivirového koše, zeď na malování virů, stavba Trojského koně z 3D puzzlí nebo Phishing magnetických rybiček. Chcete se podívat, jak to na akci vypadalo? Podívejte se na video.

A jak se nám daří v bezpečnosti na internetu jako bance? Podařilo se nám odvrátit 97,7% útoků, konkrétně 98,8% u malware a 97,6% u phishingu.

 

Nebezpečí internetu

Internet nám přinesl řadu výhod. Nepodceňujeme ale jeho nástrahy a snažíme se, aby využívání internetových bankovních služeb bylo bezpečné.

Klienty se snažíme dlouhodobě upozorňovat na nebezpečí, která mohou být spojena s používáním bankovních služeb. Připravili jsme proto i několik edukačních videí, jak se podvodům bránit:

 

Vytvořili jsme i Desatero bezpečného používání internetbankingu.

Created by studio loudmark