Máme toho spoustu :-)

Umění

"Setkání s Coldplay vnímám jako krásný dar. Mám velkou radost, když umění iniciuje vznik dalšího umění. Hudba Coldplay umožnilo zrod mé grafiky, ta zase vznik animace, kterou Coldplay promítá na svých koncertech," uvedla Míla Fürstová na předpremiéře dokumentu Křídla pro Coldplay.

Dokument o odvaze, pracovitosti a houževnatosti čerské grafičky, kterou proslavil přebal alba známé kapely Coldplay, vznikl i díky nám a do kin byl uveden na podzim 2017. Česká spořitelna umění a umělce podporovla od svých počátků. Ostatně, i její reprezentativní budovy, jako je do palác v Rytířské, navrhovali známí architekti, zdobili slavní a uznávaní sochaři a malíři.

Z historického hlediska také vlastníme ojedinělou sbírku obrazů, která je nejucelenější kolekcí výtvarných děl konce 19. a první poloviny 20. století  v České republice. Spořitelny, naše předchůdkyně, totiž nakupovaly díla uznávaných mistrů pro výzdobu svých interiérů. V našem depozitáři tak nechybí díla takových velikánů jakými jsou Luděk Marold, Jakub Schikaneder, Antonín Slavíček nebo Václav Špála. Výtvarné umění dále již nesbíráme, ale stále je vystavujeme, například v naší pražské Galerii České spořitelny.

V nové době se více orientujeme na design, a to prostřednictvím naší značky Erste Premier. Design v sobě dokáže propojit krásu s užitkem, nečekané s každodenním, emoce s trvalou hodnotu. A to jsou přesně vlastnosti, které vystihují i povahu služeb našeho prémiového bankovnictví. Proto jsme prostřednictvím Erste Premier letitými partnery přehlídek toho nejlepšího, co česká designová scéna nabízí: Cen Czech Grand Design, Designbloku a nově Avant Garde a Meet Design Ostrava.

Naši klienti patří také k mecenášům umění, nebo do umění investují. Naše značka Erste Private Banking stála u zrodu Artotéky Moravské galerie Brno a nadále ji podporuje.

Podporujeme také další mimořádné kulturní počiny a události, listovat si můžete v naší abecedě pod H jako hudba, K jako kultura a taky B jako bejbypankový festival Kefír.

 

Umění a sport

Jaké brýle by vám více slušely? Růžové, slepecké nebo virtuální? Co prožívali, když si zkusili vnímat hudbu jako neslyšící? A jak by si festival vychutnali ze sedla vozíčku? I to jsme nabídli účastníkům Colours of Ostrava u stánku Zažij fesťák jinak.

Účastníci festivalu si vyzkoušeli, jaké to je na festivalu pro neslyšící, nevidomé nebo handicapované návštěvníky. Například mohli vnímat hudbu přes vibrace, s těsnícími sluchátky si dopřát chvíli klidu, naučit se své jméno ve znakovém jazyce, zasoutěží si v jízdě na vozíčku po ztížené cestě a nebo je naučíme poznat, kolik mají peněz u sebe i poslepu.

Svět s virtuálními brýlemi
Natažená ruka s prosbou o drobné, stravenku nebo příspěvek na dobrou věc Čechy stále častěji nechává chladnými. Nejsou si jisti, nakolik ta ruka vážně potřebuje pomoci. Co kdyby to byl švindl...

Víc a víc dávají přednost internetu, kde si vybírají, komu přispějí. V online prostředí si ověřují, že potřební jsou skuteční a organizace, které jim pomáhají, existují. I proto jsme vytvořili mobilní dárcovskou aplikaci Melinda - najdete v ní vždy zhruba tucet projektů prověřených organizací. Dva z nich mohli účastníci festivalu Colours of Ostrava zažít jinak - stačilo si v našem stánku nasadit virtuální brýle.

Chtěli jsme je vzít mezi ty, kteří ocení pomoc. Ukázat jim, jací jsou, co potřebují a proč. Víte třeba, co všechno umí asistenční pes? Tak třeba: otevřít dveře, podat berli nebo peněženku, dát a vyndat prádlo z pračky, přinést jídlo z lednice, svléknout člověka, přikrýt ho... Aby to vše a mnohem víc zvládl, prochází dvouletou přípravou.

Rozhovor beze slov, jen pomocí gest
Pro většinu lidí ojedinělá situace pro chvíle, kdy se nehodí mluvit nahlas. Pro neslyšící je to ale běžný způsob komunikace. Jenže jak se mají domluvit se slyšícími, kteří znají tak zoufale málo gest?

Pomoci může třeba čokoláda! Díky ní se naučíte několik základních znaků a výrazů pro nejčastější situace. Nezáleží samozřejmě na tom, kolik jí sníte, ale jestli si zapamatujete znaky, které čokoládové ruce představují. Tento mlsný způsob výuky šíří z Brna Zuzana Filipová.

Zuzky kamarád je neslyšící, vyučený cukrář, s nímž se naučila znakovat a poznala brněnskou unii neslyšících. Kamarád dneska žije v zahraničí, ale Zuzka dále spolupracuje s unií. Čokoládový projekt Nangu nabízí nejen interaktivní nástroj k výuce znakovky, ale dává také práci neslyšícím.

A kdo je Zuzka? Holka, o které psal Forbes. Zdravotnice, která jezdí ošetřovat lidi třeba i do Asie a spolupracuje s Lékaři bez hranic. Vítězka soutěže Social Impact Award, zaměřené pro studenty s podnikatelskými nápady se sociálním přesahem. Žena, které není lhostejné, co se okolo ní děje.

Pár základních znaků a třeba i své jméno učila Zuzka u našeho stánku.

Jsme partnerem řady velkých sportovních a kulturních akcí, stejně jako podporujeme malé regionální projekty. Jsme především u aktivit, které mohou zažít rodiny s dětmi.

 

Umění a sport

Kultura i sport přináší účastníkům i divákům jedinečné zážitky a vzpomínky. Podporujeme dobrý pocit a radost z kulturních představení a sportovních klání. 

Stali jsme se generálním partnerem České filharmonie, s níž jsme v Rudolfinu oslavili naše 190. výročí. Dlouhodobě podporujeme i operní festival Smetanova Litomyšl, mezinárodní hudební festival Pražské jaro, letní jazzový festival Bohemia Jazz Fest anebo největší festival světové hudby u nás Colours of Ostrava.

Vedle hudby podporujeme i Ceny Czech Grand Design nebo jsme generálním partnerem Designbloku. V pražském Paláci Rytířská nesídlí jen pobočka, ale také zde najdete v podzemí prostory Galerie České spořitelny. Galerie vystavuje díla nejenom z našich rozsáhlých depozitářů.

V roce 2015 se jel už 16. ročník oblíbeného seriálu amatérských závodů na horských kolech Kolo pro život. Během doby se z něj stal největší seriál horských kol na světě, kterého se ročně účastní více než 20 000 aktivních cyklistů všech věkových i sociálních skupin. My jsme partnerem od jeho založení.

Podporujeme i seriál Stopa pro život, která je určena všem milovníkům zimního běžeckého lyžování. Na něm se v roce 2015 prohánělo 3 587 běžkařů, kteří najeli přes 115 000 kilometrů. Na okraji našeho zájmu nestojí ani cyklistika, dlouhodobě jsme partnerem seriálu Kolo pro život.  

Podporujeme prostřednictvím Českého atletického svazu atletiku v celé její šíři od nejmladších žáků, přes školní a středoškolské soutěže až po národní tým České republiky. V roce 2014 jsme se stali partnerem Českého olympijského týmu a partnerství jsme v roce 2016 prodloužili. Centrem olympijského parku se tentokráte stanou jižní Čechy s názvem Rio-Lipno 2016.

Created by studio loudmark